Kategori:
BASIN BÜLTENLERİ

Ahmet Davutoğlu: “Türk Lirası’nı bugün bu seviyeye düşürenler, Milli Ekonomi’den bahsedemezler ve millete karşı bir ihanet içindedirler.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Partisinin Alanya 1. Olağan Kongresi’nde halka seslendi. Ekonominin kötü gidişatı hakkında sert konuşan Davutoğlu, 2016’da başbakanlığı bıraktığı dönemdeki kur seviyesini hatırlatarak, bugün gelinen noktada yaşanan yükselişle ilgili sorumluların hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu’nun ekonomi hakkındaki konuşmasından satırbaşları:

Nereye Gidiyoruz?

Bütün gün Türk Lirası’nın akıbetini takip ettik. Bir milletin para birimi aynı zamanda o ülkenin onurudur. Gerektiğinde tabi o para birimi dünyada dalgalı kur içinde seyredebilir ama eğer bütün dünyada eğer her yerde dolar değer kaybederken Türkiye’de Türk Lirası dolar karşısında euro karşısında değer kaybediyorsa birilerinin soru sorması lazım. Nereye gidiyoruz diye sorması lazım.

Türk Lirası 4 Senede %155 Değer Kaybetti

Bakın size çok basit bir hesap söylücem. Mayıs 2016’da ben başbakanlığı devrettiğimde dolar 2.85’di. Şimdi 7,30’ta tutmaya çalışıyorlar. Değer kaybı ne biliyor musunuz 4 yılda ? %155 değer kaybetti Türk Lirası. Bizi o gün iktidardan etmek için, seçilmiş son başbakanı yerinden etmek için ayak oyunları çevirenlerin bir hesap vermesi lazım. Bu %155 değer kaybı nereden geldi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden Sonra TL %60 Değer Kaybetti

Bir hesabı daha vermeleri lazım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni bize takdim ederken hatırlarsanız dediler ki Türkiye ekonomisi uçacak. Türkiye ekonomisi zirvelere çıkacak. Çok daha etkin kararlar alacağız. Merkez Bankası kontrolümüze gelecek. Ne oldu ? Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi yani Haziran 2018’den bu yana 2 yılda Türk Lirası %60 değer kaybetti. Allah aşkına Türk Lirası’na bu değeri kaybettirenlerin Türkiye’ye yeniden itibaren kazandırmaları mümkün mü ? Ama diyorlar ki biz bunların hepsini yapalım, bütün bu suçları işleyelim, Türk Lirasını Dünya paraları nezdinde değer kaybettirelim. Amerikan Başkanı çıksın bize “Aptal olma” diye hitap etsin, bütün bunları söyleyelim. Ama siz sakın ha bize karşı en ufak bir eleştiri getirmeyin, eleştiri getirirseniz ihanetle suçlanırsınız. Ben şunu söylüyorum, Türk Lirası’nı bugün bu seviyeye düşürenler Milli Ekonomi’den bahsedemezler ve millete karşı bir ihanet içindedirler. Önce onlar hesap versinler!

Türkiye’yi 4 Yılda 15 Yıl Geriye Götürdüler

Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk 10 ekonomi içerisine girecektik değil mi ? Hedefimiz buydu. Arkadaşlar Mayıs 2016’da ben başbakanlığına bıraktığımda kişi başına düşen milli gelirimiz 10.900 dolar civarındaydı. Şu anda 8.890. 2.000 dolar her bir kişinin cebinden inmiş ve bu değer kayıpları Türk Lirası kayıplarıyla bu muhtemelen yıl sonuna doğru 7.000 dolara kadar gerileyecek. Yani Türkiye 2006 rakamlarına geri dönmüş olacak. Şimdi bizim şunu söyleme hakkımız yok mu ? 4 yılda Türkiye’yi 15 yıl geriye götürmenin hesabını götürmenin hesabını siz vermeyeceksiniz de biz susacak mıyız?

Sizin Göreviniz Bakanı Değil Türk Lirası’nı Korumak!

Söyledikleri söz vermiştiniz, işte evet biz millete söz verdik. İlkelerimize sadakate söz verdik ve hiç bir zaman bu sadakatten ilkeden kopmadık.  Dün Türk Lirası bu kadar değer kaybediyor, altın fırlıyor, dolar gidiyor, euro 8.5’u bulmuş; akşam bir sosyal medya kampanyası yapılıyor. Bu da yeni çıktı. Herhangi bir bakana bir eleştiri geldiği zaman bakanlar çıkıp da hesap vermiyorlar. Millete hesap vermek yerine sosyal medya kampanyalarına yöneliyorlar. Hazine Maliye Bakanı dün gece yarısı bir sosyal medya kampanyasıyla neymiş emperyalistlere karşı hazine maliye bakanını koruyacakmışız. Arkadaşlar bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, bizim görevimiz ve sizin göreviniz Türk Lirasını korumak.

Bunlarda Vizyon Yok, Cehalet Var!

Eğer böyle bir oyun var ise, o oyuna karşı gerekli tedbirleri alsaydınız. Her ekonomik başarısızlığın arkasından Türkiye dışarıdan oyun oynanıyor, safları sıklaştıralım derseniz peki biz kimden hesap soracağız ? 2001’de Sayın Erdoğan böyle mi diyordu? Başarısızlığın bedelini birilerini ödemeli. Türkiye’nin GSMH’si 2016’da 867 milyar dolardan şimdi 700 milyar dolarlara doğru gerilemesinin hesabını irilerinin vermesi lazım. Neden biliyor musunuz ? 1 bunlarda vizyon yok, 2 bunlarda vizyon yok ama cehalet var. 3 bunların vizyon olmamasının ve cehalet olmamasını örtmek için de hamaset var. Onun için de çözüm üretemezler.