Kategori:
BASIN BÜLTENLERİ

Davutoğlu’ndan İktidara Kriz Yönetimi Dersi

 • “Gün eleştiri yapanı göz altına alma değil, herkesi anlama günü”
 • “Tanı kitleri yurtdışına satılmamalıydı, sorumlular hesap vermeli”
 • “Öncelikle yayılan illerden başlamak üzere süreli ve sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanmalı”
 • Millet Camii’nde Cuma Namazı: “Özel statü intiba veren hiçbir uygulama yapılmamalıdır”
 • “Devletin gıda tedariki sağlaması, doğalgaz, su, elektrik faturalarını ertelemesi zorunluluk değil vazifedir”
 • “Millet rızık derdindeyken, Kanal İstanbul ihalesinin yapılmış olmasını toplum vicdanı kabul etmez”
 • “Anayasal düzeni askıya alalım diye plan yapan mutlaka kaybeder”
 • “Popülizm çözüm değildir, hele hele otoriter popülizm en büyük virüstür.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği kamuoyu açıklamalarını düzenli olarak yapmaya devam ediyor. Bugün gerçekleşen yayında

Gelecek Partisi Lideri iktidara adeta kriz yönetimi dersi verdi. Davutoğlu, Koronavirüs sürecinde iktidarın yaptığı yanlışları sıralayıp, nasıl hareket edilmesi gerektiğini tek tek anlattı. Ahmet Davutoğlu, daha önceki açıklamalarında iktidara çözüme yönelik önerileri açıkladıklarını ancak zihniyet değişmeden bunun bir faydası olmayacağını gördüklerini söyleyerek bu kez süreç yönetimi konusunda önerileri paylaşmaya karar verdiklerini söyledi. Davutoğlu, “Türkiye’de işler yanlış gidiyor. Kimsenin başarısızlığı bizi memnun etmez, o bedeli hepimiz ödeyeceksek hesap sormak demokrasinin olmazsa olmaz şartlarındadır.” diyerek 14 maddelik kriz yönetim önerilerini sıraladı:

 • EMPATİ YAPIN

Gelecek Partisi Genel Başkanı kriz yönetimi yürütenlerin, duygudaşlık üzerinden geniş halk kesimleri ile psikolojik bir güven hissi oluşturmak zorunda olduklarını vurguladı.  Davutoğlu, toplum sıkıntı yaşarken rahat tavırlarla yapılan konuşmalar ve toplantıların paniği azaltmak yerine yöneticilerin krizin çapından habersiz olduğunu görüntüsünü oluşturacağını söyledi. Ahmet Davutoğlu “Gün eleştiri yapanı göz altına alma günü değil, herkesi anlama günü” diyerek sosyal medyada “Evde kal diyorsunuz ama eve götürecek ekmeğim yok” dediği için bir tır şoförünün göz altına alınmasını eleştirdi. Davutoğlu, iktidara Şeyh Edebali’nin öğütlerini hatırlattı; “Öfke bize sabır yöneticilere”.

 • İLETİŞİME AÇIK OLUN

Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart’tan 18 Mart’a kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyu önüne çıkmamasının yanlış bir iletişim stratejisi olduğunu vurgulayan Davutoğlu “Kriz derinleştiği anda, halkın güven duymak istediği anda liderin çıkıp o güveni vermesi gerekir” dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı tek yönlü propaganda yerine etkileşime açık bir iletişim stratejisi uygulanması gerekir diyerek, şeffaflık çağrısı yaptı.

 • İLGİLİ TARAFLARI SÜRECE KATIN

“İlgili bütün tarafları sürece katın ve sorumluğu paylaşın” diyen Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kriz toplantısına muhalefet liderlerini ve meslek kuruluşlarını çağırmamasının yanlış olduğunu vurguladı. İyi yapılan işlere parti ve siyaset ayrımı yapılmadan destek verilmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 6 Milyon Tek Yürek kampanyasını ve İHH’nın yardım kampanyalarını örnek verdi. Gelecek Partisi olarak iki kampanyaya da destek verdiklerini hatırlattı. Haluk Levent’in çalışmalarını da öven Gelecek Partisi Lideri sürece katkı veren herkes kucaklanmalı dedi.

 • sistem mantığı ile yaklaşılmalı

“Mesele sadece Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına bağlı bir süreç olmaktan çoktan çıkmıştır” diyen Ahmet Davutoğlu, bütün bakanlıkları kuşatan bir süreç yönetiminin gerekliliğini vurguladı. Davutoğlu, illerde Pandemi Kurulları’nın oluşturulmasının doğru bir adım olduğunu ancak kurullara katkıda bulunabilecek kesimlerin katılımının da sağlanması gerektiğini söyledi.

 • DOĞRU ZAMANLAMA

Kriz tedbirleri konusunda geç kalındığını belirten Davutoğlu, “İran ve İtalya’daki tırmanış başladığı anda çoktan harekete geçilmiş olması gerekirdi” dedi. Davutoğlu tanı kitlerinin ABD Kolombiya gibi ülkelere satılmasını eleştirerek, “Bu kitler Türkiye’de kullanılmalı değerlendirilmeliydi, havaalanlarında sadece ateşi yüksek hastalar değil, yurtdışından gelen herkese karantina işlemi yapılmalıydı” dedi.

 • ÖNCELİKLENDİRME YAPIN

Karantina ve izolasyon konularında adımların gecikmeli atıldığını söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkanı “öncelikle yayılan illerden başlamak üzere süreli ve sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanmalıdır” dedi. Sağlık çalışanlarını ihtiyaçlarının öncelikle karşılanması gerektiğini belirten Davutoğlu, gerekiyorsa otellerin sağlık çalışanlarına tahsis edilmesini tavsiye etti. Ekonomik destek tedbirlerine en dezavantajlı kesimlerden, düzensiz geliri olanlardan başlanmasının önemini vurgulayan Ahmet Davutoğlu, gıda tedariki konusunda da gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

 • AYRICALIKLI TUTUMLARDAN KAÇININ

“Test ve tedavilerde ayrımcılık olduğu inancı yayılırsa, toplumda güven duygusunu koruyamazsınız” diyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Millet Camii’nde belli kişilerle kılınan Cuma Namazını da eleştirdi. Davutoğlu, “Cuma namazı farzı ayındır, bir grup kıldığında diğerlerinin üzerinden sorumluluğu kaldırmaz. Sorumluluk kalkmışsa herkes için kalkmıştır. Özel statü intiba veren hiçbir uygulama yapılmamalıdır”.

 • TELAFİ EDİCİ TEDBİRLER ALINMALI

Uygulanan tedbirlerin sonuçlarıyla ilgili olarak telafi edici tedbirlerin alınması gerektiğine dikkati çeken Ahmet Davutoğlu, “Özellikle dar gelirli vatandaşlara devletin gıda tedariki sağlaması, doğalgaz, su, elektrik faturalarını ertelemesi zorunluluk değil vazifedir.

 • ŞEFFAF OLUN

100 milyarlık kaynağın nerelerde kullanıldığının duyurulması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Belli test kitleri ve koruma malzemeleri ile ilgili çıkan söylentilerinin arkasında da şeffaflık eksikliği vardır” dedi. Ahmet Davutoğlu, Kanal İstanbul ihalesini de “Millet rızık derdindeyken, Kanal İstanbul ihalesinin yapılmış olmasını toplum vicdanı kabul etmez” sözleriyle eleştirdi. Kayyum atamaları da dahil olmak üzere bu dönemin özel şartlarından istifade eden adımlardan kaçınılmasını gerektiğini belirten Davutoğlu, Koronavirüsle mücadele gündemine yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

 • EŞİTLİKÇİ TAVIR SERGİLEYİN

“Sadece belli kesimlere yönelik infaz yasası çıkarma intiba toplumsal rahatsızlık doğurur” diyen Davutoğlu, yeni envanterler oluşturularak sosyal yardımların adil bir şekilde dağıtılmasını istedi.

 • GEÇMİŞTE YAPTIKLARINIZI DEĞİL, GELECEKTE YAPACAKLARINIZI ANLATIN

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, “Cumhurbaşkanının gecikmeli olarak yaptığı konuşma geçmişte yaptıklarını anlatan bir konuşmaydı, topluma güven hissi vermedi aksine krizin gidişatından yeterince farkında olunmadığı algısı oluştu toplumda” diyerek geleceğe odaklanılmasını istedi.

 • REAKTİF DEĞİL, PROAKTİF OLUN

Krizin bir sonraki muhtemel aşamaları öngörülerek ve ona göre bir eylem planı çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Davutoğlu, “Salgın yayıldıktan sonra o akıntıya sürüklenerek alınacak tedbirler zamanla etkisini kaybeder.” dedi. Davutoğlu, krizin aşamaları öngörülerek şimdiden ona göre hazırlık yapılması gerektiğini belirtti.

 • EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE HAZIRLIK YAPIN

Krizin daha başında olduğumuzu söyleyen Gelecek Partisi Lideri “Yöneticilerin görevi toplumu en iyi senaryo gelecek gibi beklentiye sokmak değil, en kötü senaryoya hazır olmaktır.” dedi.  “En olumsuz senaryo üzerinde çalışılsaydı Türkiye tanı kitlerini yurtdışına ihraç etmezdi” diyen Davutoğlu, sorumluların hesap vermesini istedi.

 • ALINACAK TEDBİRLER ANAYASAL DÜZENE VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI OLMAMALI

Her türlü krizin çözümü insan onuruna saygıyla sağlanır diyen Ahmet Davutoğlu iktidarı uyardı; “Kurtlar puslu havayı sever, bazı otokratik eğilimlere sahip kesimlerde böyle dönemlerde halkın dertlerine deva olmak yerine, acaba bir sonraki süreçte kendi gücümüzü nasıl tahkim ederiz diye yanlış düşünceler içine girebilirler”. Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, “Anayasal düzeni askıya alalım diye plan yapan mutlaka kaybeder” dedi.

ABD, İngiltere ve İtalya’nın kriz yönetim tecrübelerine değinen Davutoğlu, “Popülizm çözüm değildir, hele hele otoriter popülizm en büyük virüstür.” diyerek, Türkiye’nin her zamankinden daha çok özgürlüğe demokrasiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Ahmet Davutoğlu, sözlerini demokrasi vurgusuyla bitirdi: “Toplumların geleceğini tek bir şahsa ya da gruba bağlayan otoriter rejimlerde değil, toplumun bütünü kuşatan, kapsayan içselleştirici demokraside olduğunu göreceklerdir. Türkiye için de çözümün adresi demokrasidir, hak ve özgürlüklerdir, insan onurudur. Gelecek Partisi de hangi şartta olursa olsun, insan onurunu, hak ve özgürlükleri ve demokrasiyi savunmaya devam edecektir”.