Kategori:
haberler

Mahkemenin Zekiye Ataç’a Yurt Dışı Engeli Kararı Açık Bir İnsan Hakları İhlalidir

Kanser hastalığı dördüncü evresine ulaşmış olan ve tedavisine sosyal medyadan toplanan bağışlarla Almanya’da devam edilen minik Ahmet’in annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı daha önce yetkili Mersin mahkemesince kaldırılmıştı.

Dün itibariyle de yetkili Adana mahkemesince daha önceki gözaltıdan dolayı konmuş olan tedbirin kaldırılmasına karar verilmişti.

Her iki yetkili mahkemenin bu kararları sonucu Zekiye Ataç’ın yurt dışı engeli ortadan kalkmıştı. Lakin bugün, bu defa Mersin mahkemesi daha önce kaldırdığı yurt dışı yasağı adli kontrol kararının uygulanmasına karar vermiştir.

Adli kontrol yasaklarının sonlanması, tedavisini Almanya’da annesiyle birlikte görebilmesine dair umutlanan başta aile olmak üzere tüm ülkeyi sevince boğarken, bugün yaşanan gelişme hukuka olan güvenin bir kez daha sarsılmasına sebebiyet vermiştir.

Anne Zekiye Ataç’ın, adli kontrolden kaçmak değil, zorunlu ve hayati bir durumdan ötürü yurt dışına çıkma amacı taşıdığı açıktır.

İnsanların umutlarıyla bu şekilde oynanmasına sebebiyet veren yargı makamlarının ne yapmaya çalıştığı, toplumun aklı ve vicdanını niçin bu derece zorladığını anlamak mümkün değildir!

Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, toplumun ortak vicdanı ve adaletle bağdaşmayan bu son kararla ilgili yargı makamlarını yanlıştan dönmeye davet ediyor, Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağının bir an evvel kaldırılmasını talep ediyoruz!

İnsan Hakları Başkanlığı